Nem jó, ha lehorgonyzunk, mert rosszul dönthetünk
Pláne ha sérelmeket élünk át, akár csak szemtanúként.
Pláne ha sérelmeket élünk át, akár csak szemtanúként.
Hogyan lehetséges, hogy amikor olyan sok időt és pénzt fordítunk kutatásokra, és több adat áll rendelkezésünkre, mint a múltban bármikor, sokan mégis a téves megérzéseiket követik a nekik ellentmondó bizonyítékok helyett?
Peter T. Coleman pszichológus két évtizede hoz össze embereket megosztó kérdések megvitatására. Coleman arra vállalkozott, hogy visszafelé modellezze a sikeres beszélgetéseket, majd recepteket próbáljon ki a minél több sikeres vita érdekében. Részlet Adam Grant Gondold újra! című könyvéből.
Akkor sem változtatunk a meggyőződésünkön, amikor már lelepleztük, hogy hibás – figyelmeztet a rossz döntések hátterében álló tipikus logikai hibákat vizsgáló francia viselkedéskutató, aki ellenszerként döntéstervezést és tudós gondolkodást ajánl.
Cikkünkben automata üzemmódban hozott és emiatt gyakran kiszámíthatatlannak tűnő döntéseinkről elmélkedik Sandy Vaci nemzetközi üzletember.
Kognitív torzítások, helytelen heurisztikák és logikai tévedések tucatjai befolyásolják cselekedeteinket nap mint nap. Az Urbanlegends.hu cikke azokat a "főbűnösöket" mutatja be, amelyek hozzájárulhatnak ahhoz, hogy áldozatul essünk a kamuhíreknek.